Skip to content
Photo of inductees.
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
First Name Last Name Year Inducted Category
Themy-Jo Adachi 2005 Sports & Athletics
Terry Alderete 2012 Business & Professions
Cherri Allison 2009 Justice
Monica Anderson 2014 Justice
Pamela Arbuckle Alston, DDS 2012 Health
Marie Archer 1996 Culture and Arts
Saundra B. Armstrong 2005 Justice
Madi Bacon 1994 Arts
Sally Joan Baker 1999 Culture and Art
Yolanda Baldovinos 1994 Health Care
Priscilla Banks 2005 Health
Suzanne Barba 2016 Community Service
Ophelia Basgal 2013 Business & Professions
Minnie Bateman 2001 Culture and Art
Barbara Bernstein 2012 Community Service
Marcia Blackstock 2016 Justice
Carolyn  Bloede 2013 Environment
Arlene Blum 2014 Science, Engineering & Technology
Viola Blythe 1995 Community Service
Gina Bonanno 2009 Science
Peggy Bristol 2015 Justice
Diamond Broussard 2009 Youth
Carol Brown 2014 Health
Carole Brown 2000 Business & Professions
Oral Brown 2012 Education
Esther Brown Mabry 2003 Business & Professional
Lisa Busbee-Young 2011 Sports & Athletics
Linda Campana 2009 Sports & Athletics
Sallie T. Carey 2014 Community Service
boona cheema 2010 Community Service
Jacqueline Chen, Ph.D. 2016 Science, Technology, Engineering
Mary Cheng 2006 Education
Eva Clark 2002 Education
June A. Cook 2004 Sports & Athletics
Stephanie Couch, Ph.D. 2016 Education
Brenda J. Crawford 1999 Community Service
Dona Crawford 2005 Science
Gigi Crowder 2002 Business & Profession
Sarah Crowell 2016 Culture & Art
Helen Daniel 2008 Education
Sade Daniels 2007 Youth
Rory Darrah 2005 Education
Margot Dashiell 2009 Community Service
Bonnie Davis 1994 Environment
Freddye M. Davis 2006 Community Service
Deborah DeAngelis 2012 Sports & Athletics
Elaine DeColigny 2005 Business & Professions
Quinn Delaney 2016 Philanthropy
Lois De Domenico 2011 Philanthropy
Alice Deng 2013 Youth
Rebecca Denison 2004 Health
Sue Doro 2007 Non-Traditional Jobs
Pamm Drake 1998 Culture and Art
Norlen E. Drossel 2003 Justice
Helen Jane Duval 1995 Sports/Athletics
Jenny Fang 2015 Environment
Leora Feeney 2016 Environment
Sandy Ferreira 2004 Environment
Jean Ficklin 1997 Community Service
Halie Fitzwater-Williams 2006 Youth
Deborah Ale Flint 2014 Non-Traditional Careers
Hon. Peggy Fulton Hora 2008 Justice
Connie Galambos Malloy 2012 Environment
Jane C. Garcia 2008 Health
Carolyn Getridge 1995 Education
Minnie Gibson 2000 Culture & Art
Judy Goff 2009 Non-Traditional Careers
Ruthe P. Gomez 2001 Business & Professions
Gilda Gonzales 2013 Community Service
Margaret Gordon 2007 Environment
Dorothy Graham 2001 Health
Gloria Grant-Wilson 2007 Education
Gladys Green 2015 Community Service
G.G. Greenhouse 2009 Health
Mary Jane Gross, RN, MN 2011 Health
Erin Nikole Gums 2004 Youth
Katherine Dunphy Guzman 2014 Education
Jacqueline Hairston 2011 Culture & Art
Arooj Haq 2012 Youth
Cynthia Harris 2001 Education
LaDonna Harris 2010 Justice
Carol Henie 1997 Culture and Art
Lizbeth Hernandez 2016 Youth
Diana Herron 2003 Community Service
Sherry Higgs 2013 Health
Sherry M. Hirota 1995 Health Care
Mildred Howard 2012 Culture & Art
Sherry Hu 2015 Culture & Art
SiLin Huang 2014 Youth
Wei-Ling Huber 2011 Business & Professions
Pam Hullinger 2008 Science
Gail D. Hunter 2016 Sports & Athletics
Hope Ishii 2007 Science
Mary Jackson 2002 Community Service
Regina Jackson 2010 Education
Crystal Jaing 2011 Science
Frances Jefferson 2011 Non-Traditional Careers
Eva Jefferson Paterson 2007 Justice
Tammy Jernigan 2004 Science
Sylvia J. Johnson 1998 Justice
Loren Jones 1997 Health
Victoria Jones 2016 Business & Professions
Natassija Jordan-Oliver 2011 Youth
Farmaan Judge 2015 Youth
Marylia Kelley 2002 Environment
Carol Kotewicz-Dencker 2006 Business & Professions
Tina Krietz 1998 Education
Jennifer Krill 2014 Environment
Kathy Kuhner 2010 Non-Traditional Careers
Hillary Larkin 2000 Health
Jocelyn Larkin 2012 Justice
Henriette Leclerc Lovett 1999 Education
Nancy K. D. Lemon 1994 Justice
Audrey A. LePell 1995 Environment
Linda Levitsky 2001 Environment
Joan Tarika Lewis 2005 Culture & Art
Ethel Long-Scott 1999 Justice
Vanessa Hanley Lordi 2014 Sports & Athletics
Ruth Love 2013 Education
Lisa Ludden 1998 Youth
Taylor Marie Lyons 2010 Youth
Carol Maddox Arata 2002 Justice
Julia Madison Blackwell 1996 Justice
Sonia B. Manjon, Ph.D. 2007 Culture & Art
Shirley Manly-Lampkin 2003 Health
Arabella Martinez 2005 Community Service
Elizabeth Mayer 1995 Arts
Loyola Maynard Smith 1997 Sports/Athletics
Claire Max 2003 Science
Tricia McMahon 1998 Health
Hope Michelsen 2013 Science
Barbara Millican Montgomery 2008 Community Service
Alice Miner-Bates, RN 2006 Health
Corinne Mohrmann 1996 Education
Susan Muscarella 2004 Culture & Art
Connie L. Nelson 1999 Environment
Shirley Nelson 2015 Business & Professions
Irene R. Obera 1999 Sports/Athletics
Sylvia M. Oberti 1996 Sports/Athletics
Mildred Oliver 2009 Business & Professions
Donna Olsen 1998 Environment
Nancy E. O'Malley 2004 Justice
Susan Opp 2001 Science
Fleurdeliz Orjalo 2000 Sports & Athletics
Casey Oto 2005 Youth
Sonjia Parker Redmond 2004 Education
Peggy Peabody 2008 Culture & Art
Carla Perez 2008 Environment
Ann Petru 2015 Health
Lisa W. Piatetsky 2003 Culture & Art
Sandra Pitts-Johnson 2013 Justice
Lisa A. Poyneer 2010 Science
Debra Pryor 2013 Non-Traditional Careers
Gayle Quinn 2010 Health
Ellen Raber 2003 Environment
Jerry Raber 1996 Community Service
Majeedah Rahman 2000 Community Service
Tina Raine-Bennett, MD, MPH 2016 Health
Barbara Ramsey 2002 Health
Michele Raymond Silsdorf 1998 Sports/Athletics
Bernida Mary Reagan 1995 Justice
Norma S. Rees, PhD. 1994 Education
Julie Rems-Smario 2011 Justice
Sharon Richardson Jones 1994 Sports/Athletics
Aloysia Rochon Fouché 2016 Non-Traditional Careers
Favianna Rodriguez 2010 Culture & Art
Sylvia Rosales-Fike 2007 Business & Professions
Carolyn Russell 2007 Community Service
Rita Sahai 2013 Culture and Art
Wendy Schlesinger 2003 Sports & Athletics
Nancy Schluntz 2004 Business & Professions
Kemba Shakur 2009 Environment
Dawn Shaughnessy 2012 Science
Suzanne Shenfil 2010 Business & Professions
Charlene Sigman 2009 Education
Bobbi Silten 2015 Philanthropy
Olis Simmons 2011 Community Service
Michelle Smith McDonald 2015 Sports & Athletics
Nancy Steele 2000 Education
Darla Stevens 2004 Community Service
Elaine Taylor 2011 Environment
Nicole Taylor 2012 Philanthropy
Marye L. Thomas, M.D. 2007 Health
Sandra J. Threlfall 2010 Environment
Stephanie Tietbohl 2003 Youth
Robin E. Toussaint 2002 Sports & Athletics
Arthurlene G. Towner 2003 Education
Margaret Tracy 1997 Environment
Sandy Turner 1996 Health Care
Agnes Ubalde 2014 Business & Professions
Deborah Vaughan 2006 Culture & Art
Mona Vaughn Scott 2009 Culture & Art
Veronica Ventura Bitz 2002 Youth
Jennifer Lynn Walker 1999 Youth
Carole Ward Allen 2011 Education
Helen Waukazoo 2001 Community Service
Pauline A. Weaver 1997 Justice
Elñora T. Webb 2015 Education
Cecilia Weed 2002 Culture & Art
Ilene Weinreb 2001 Justice
Bonnie Wheatley 1999 Health
Niculia Williams 1997 Education
Colette D. Winlock 1996 Environment
Alba Witkin 2014 Philanthropy
Kristina Wolf 2000 Justice
Rhonda Wood 2015 Non-Traditional Careers
Vanessa Woodmansee 2010 Sports & Athletics
Mary Ann Wright 1998 Community Service
Nancy Wu 2000 Youth
Kristi Tsuya Yamaguchi 2006 Sports & Athletics
Liane Yasumoto 2014 Culture & Art
Natalia Zaitseva 2015 Science, Technology, Engineering

Alameda County sealAlameda County © 2014 • All Rights Reserved • ACGOV.org HomeLegal / DisclaimersAccessibility